(Видео)Ковачевски ќе ги внесува Бугарите во Уставот но бега од одговор дали е направена отстапка и од бугарска страна

t

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата на крајот од заедничката седница на Владите на Македонија и Бугарија имаа прес конференција на која го изразија задоволството од остварениот успех со формализирањето на петте работни групи во повеќе области кои ја поставија нормативната основа за заедничката засилена соработка меѓу двете земји во иднина.
На новинарско прашање од Канал 5 дали е направена некаква отстапка од бугарска страна, аналогно на македонската отстапка во ОН, Ковачевски не даде орецизен одговор.

Премиерите соопштија дека се формирани пет работни групи за економска соработка, инфраструктура, зближување меѓу младите, евроинтеграции и комисијата за историски и образовни прашања.

Целата прес конференција можете да ја проследите од видеото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Ванковска: Колку пати ќе умираме, кој си…

Универзитетската професорка Билјана Ванковска на Фејсбук прашува…

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…

Сведоштво на патничка од автобусот: Одвлекување на…

Според патник од српскиот автобус кој веќе…