Објавено на:

(Видео) Австрија има женска верзија на Заев: Министерката тврди дека Африка е држава

t

Изјавата на австриската министерка дека Африка е земја предизвика реакции во Австрија, иако се уште не се знае дали се работи за лапсус или навистина незнаење, а министерот се уште не ја коментира изјавата.

Имено, министерката за економија Маргарета Шрамбек планира да организира конференција со претставниците на африканските земји во Виена, но со изјавата за јавниот сервис ОРФ покажа дека знае дека Африка е континент.

Во изјава за ОРФ, по состанокот на министрите за трговија на ЕУ, Шрамбекова рече дека е убедена дека е време да се разбуди Европа и дека „Африка не е само земја од која доаѓаат бегалците“.

„Тоа е земја со многу шанси, многу млади луѓе кои се високо дигитализирани“, рече таа, јави Танјуг.

Нејзината изјава беше критикувана од пратеничката на NEOS, Хенрика Брандштетер, која на Твитер напиша: „Африка е земја – срамота е што Шрамбек го повтори двапати. „Африка е континент со 54 признати држави, населен со повеќе од 1,3 милијарди луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги…

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската…

(Видео) Невреме во Австрија: Се излеа река,…

Штаерска ја зафати силно невреме пропратено со…

(Видео) Поплави во Германија, расте водостојот на…

Откако поплавите погодија делови од Германија, поплавите…

Политико: Австрија го поддржува предлогот да се…

Австриските власти го поддржаа предлогот на Белгија…

УЖАС: Во Австрија уапсено 14-годишно девојче припадник…

Во австрискиот град Грац денеска е уапсен…