(Видео) Ангеловски: Ако не славите Нова година дома, не постирајте фотографии на социјалните мрежи, тие се вистински извор на информации за крадци

t

Министерството за внатрешни работи апелира да се избегнува поставување на фотографии на социјалните мрежи за новогодишните празници бидејќи тие се вистински извор на информации за крадците каде може слободно да оперираат.

-Ние како МВР секоја година во ова време и пред летните одмори кога граѓаните ги напуштаат своите домови, апелираме за внимателност, затоа што покрај мерките што ги презема МВР и граѓаните треба да ги преземат мерките од нивна надлежност, за да можат да си ги заштитат домот и имотот. Апелот е доколку луѓето не слават дома, да не се постираат фотографии од местото на настанот кај што се, затоа што на тој начин преку социјалните мрежи им давате сигнал на оние кои имаат криминални намери, изјави Ангеловски за „Слободен печат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Запленети половина тон тутун за наргиле и…

Во заедничка акција на инспектори од Секторот…

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Најмладиот има 24, најстариот 32 години: МВР…

На 26.01.2023 Националната единица за сузбивање на…

Спасовски апелира да не се блокираат патишта…

Нема никаква потреба од какво било организирање…

Дигитална трансформација: Владата го прифати предлогот на…

 Владата на денешната 121 седница одлучи да…