Објавено на:

(Видео) Арсовска открива: Милиони се давале за адвокатски услуги, на ова ставаме крај!

t

Милионските суми кои се давале на адвокати ќе се пренаменат, а граѓаните кои ќе бидат каснати од куче ќе бидат обесштетени, истакна Арсовска во денешната епизода на “Наше Скопје”

Досега во Градот Скопје, по формирање на ЈП Лајка, одговорноста е на Градот доколку настане каснување од бездомно куче, се обесшетуваат граѓаните.

Во изминатите години се исплаќаа милионски трошоци за адвокати , кои се трудат што повеќе средства да извлечат од Градот, наместо брзо и ефикасно да ги решаваат споровите, тие генерирале трошоци.

Ова нема да ги израдува но се елиминираат сега, тоа е штетно за градот и за граѓаните, затоа што да се полнат џебови на адвокати ќе се обесштетат граѓаните.

Нема да се оди со години по судови, туку тие средства може да се наменат за други проекти, а проблемот се превенира и се решава брзо и ефикасно.

Веќе има утврдено процедура доколку се случи вакво нешто, односно каснување како граѓаните да бидат обесштетни.- истакна градоначалничката Арсовска.

Следете ја емисијата на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=2096931783818491&notif_id=1652642136664662&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР во акција: Серија апсења во Скопје

На 28.01.2023 во 18.40 часот на подрачјето…

Рекордна посета на Зоолошката градина за овој…

Зоолошката градина во Скопје денес ја посетија…

Арсовска: Се решава проблемот со јавниот превоз…

Во врска со проблемите со јавниот превоз…

Координирана вандалска акција? За една вечер запалени…

Десетина контејнери се запалени вечерва на булеварот…

(Фото галерија) Скопје и годинава на традиционален…

Православните верници ширум Македонија и во Скопје…