Објавено на:

(Видео) Арсовскa: Пролетната акција ќе стане континуитет, ќе се формираат тимови кои на терен ќе детектираат проблеми

t

Во денешната епизода на “Наше Скопје” градоначалничката на Градот, Данела Арсовска објасни дека пролетната акција нема да биде само пролетна, туку ќе се работи на тоа таа да продолжи во континуитет, а со можност да стане и квартална.

“Ова е еден новитет да можат покрај Градот Скопје да се вклучат и јавните претпријатија во отстранување на проблемите на граѓаните. Јавните претпријатија се контонуирано на терен каде заедно во една акција надополнувајќи се едни со други пет дена во неделата се на терен.

Граѓаните позитивно реагираат на оваа акција. Претпријатијата работат на погобрување на животот на граѓаните.

Оваа акција е пролетна затоа што започна во пролет но тоа планираме да стане пракса, да ја има двапати годишно или доколку има можност и еднаш квартално да се санираат проблемите пријавени од граѓаните.

Ние ја преземавме обврската да им помогнеме на општините за проекти кои се во нивна, не само во наша надлежност.

Ова ќе биде акција која ќе продолжи во континуитет.

Граѓаните можат преку меилот на Град Скопје skopje24@gov.mk

Се работи на формирање на тимови кои ќе бидат на терен за граѓаните да можат лично да пријават проблеми.” – истакна Арсовска.

Следете ја емисијата во живо на слениот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=602393627942591&notif_id=1651516690060343&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…

И не им доаѓа паметот: 334 казни…

– Секторот за внатрешни работи Скопје вчера…