(Видео) Ахмети на македонски порача “Стоиме рамо до рамо со вас кога е во прашање македонскиот јазик!”

t

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, на одбележувањето на 115-годишнината од Битолскиот конгрес и Денот на албанската азбука во Битола во својот говор се обрати и на македонски јазик.

Тој на премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Стево Пендаровски, кои присуствуваа на настанот, им порача дека Албанците стојат рамо до рамо со Македонците кога е во прашање македонскиот јазик.

„Почитуван претседател, почитуван премиере, ние не стоиме позади вас туку рамо до рамо со вас за вашиот мајчин јазик – македонскиот“, порача Али Ахмети.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Се грижиме за пензионерите, 30.000 денари…

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар…

Лукаревска очекува дека ДУИ ќе го поддржи…

Заменик претседателката на СДСМ во интервју за…

Маричиќ: Овие избори се борба за патот…

Овие избори се борба за патот кон…

Напади на новинари и злоупотреби на медиуми…

СДСМ го осудува нападот на новинарската екипа…

Груби: Идната Влада ќе ја формира ДУИ…

Вицепремиерот за политички систем,Артан Груби во емисијата…