Објавено на:

(Видео) Блинкен и Кулеба отидоа на пица во ресторан во Киев

t

За време на ненадејната посета на Киев, шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, посети една популарна пицерија отворена од воен ветеран и ја пофали.

Во придружба на шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, американскиот дипломат беше почестен во Пицерија Ветерано, бар украсен во воен стил со стаклена маса исполнета со празни чаури.

„Како некој кој знае нешто за пицата, како и повеќето Американци, пицата овде е одлична. Топло ја препорачувам“, рече Блинкен. Тој и Кулеба поделија „украинска пица“ со месо и вегетаријанска.

Минатата година тие поделија и порција помфрит во Мекдоналдс по повторното отворање на ресторанот за брза храна во Киев. Но овој пат Кулеба инсистираше на украински ресторан.

„Некои ме критикуваа минатата година што ве одведов во Мекдоналдс наместо во украински ресторан. Сега го поправам тоа“, им рече Кулеба на новинарите.

Блинкен ненадејно пристигна во главниот град на Украина, откако Вашингтон одобри нов пакет помош во вредност од 61 милијарда долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Американската војска соопшти дека убила висок функционер…

Американската војска во Сирија го уби високиот…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…