(Видео) Блокади во Париз: Не запираат протестите на земјоделците

t

Бројни земјоделци ширум Европа се жалат дека Европската унија не прави доволно за да им помогне во борбата против меѓународната конкуренција и глобализацијата.

Земјоделците во Франција, најголемиот земјоделски производител во ЕУ, не се задоволни со ниските приходи и тврдат дека се задушени од прекумерните еколошки регулативи.

Некои од нивните грижи, како конкуренцијата од поевтиниот увоз и правилата за заштита на животната средина, ги делат производителите во остатокот од ЕУ, додека други прашања како што се преговорите за цената на храната се поспецифични за Франција.

Земјоделците велат дека притисокот од владата и малите трговци за намалување на инфлацијата на храната остави многу производители да се борат да ги покријат високите трошоци за енергија, ѓубрива и транспорт.

Планот на владата за постепено укинување на даночните олеснувања на земјоделците за дизел горивото, како дел од пошироката политика за енергетска транзиција, исто така е предмет на конфликт.

Големиот бесцарински увоз од Украина по руската инвазија и обновениот трговски договор меѓу ЕУ и јужноамериканската компанија Меркосур поттикна дополнително незадоволство поради нелојалната конкуренција на пазарите за шеќер, жито и месо.

Земјоделците се жалат дека ЕУ врши притисок врз европските цени, а притоа истиот овој увоз не ги исполнува еколошките стандарди што им се наметнати на земјоделците во ЕУ.

Земјоделците се спротивставуваат на правилата на ЕУ за субвенции, како што е претстојното барање да се остават 4% од земјоделското земјиште и комплицираното спроведување на политиките на ЕУ во Франција.

Зелените политики се сметаат за контрадикторни со целта да се направи Европа посамодоволна во производството на храна и други основни добра, по руската инвазија на Украина.

Француската влада сега е под притисок да ја ублажи кризата пред европските избори во јуни и годишниот саем на фарми во Париз на крајот на февруари.

На 26 јануари премиерот Габриел Атал најави укинување на зголемувањето на данокот на дизел гориво за земјоделците. Тој, исто така, ги наведе чекорите за намалување на бирократијата и понуди поголема помош, вклучително и на фармерите погодени од болеста на говедата во јужниот дел на земјата.

Првите најави предизвикаа различни реакции, а синдикатите на земјоделците повикаа на продолжување на протестот.

Владата одржува толерантен однос кон протестите, и покрај некои насилни инциденти. Сепак, на полицијата ѝ било наредено да ги заштити париските аеродроми и пазарот за храна по агресивните пораки од некои фармери.

Во наредните денови се очекува да бидат најавени дополнителни мерки за поддршка на земјоделците.

Бидејќи повеќето земјоделски политики и субвенции се поставени на ниво на ЕУ, Париз бара отстапки од другите членки, како што се ослободувања од барањата да се остави земјиштето необработено.

Во однос на трговијата, друга област управувана на ниво на ЕУ, министерот за земјоделство Марк Фесно повика на мерки за спречување на увозот од Украина што ги дестабилизира пазарите на ЕУ, особено за шеќер, живина и јајца. Тоа означува промена во француската политика, која претходно се спротивстави на потезите на источните земји на ЕУ кои се обидоа да го ограничат увозот и протокот на украински производи.

Сообраќајот кон Брисел денеска беше запрен и од белгиските земјоделци. Силно свиреа во сирените и превртеа пет камиони со овошје од Шпанија, објавија белгиските медиуми.

Германија, исто така, се соочи со тензии и протести кои избувнаа по одлуката на владата постепено да ги укине даночните олеснувања за дизелот. На почетокот на овој месец, Берлин беше преполн со камиони и трактори.

И во Романија, земјоделците и возачите на камиони протестираа овој месец против високите трошоци и го блокираа пристапот до граничниот премин со Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Улица во Париз ќе го носи името…

Париските власти денеска едногласно ја усвоија идејата…

Tројца Бугари осомничени за сквернавење на споменик…

Три лица од Бугарија се осомничени за…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

(Видео) Франција изгуби контрола над делови на…

Полицијата употреби солзавец и шок-бомби врз демонстрантите…

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…