(Видео) Британското разузнавање ги открива плановите на Путин за напад на Украина!

t

Русија утре ќе спроведе ракетни вежби со широк дострел, вклучително и околу Крим и Црното Море, кои ќе вклучуваат лансирање балистички и крстаречки ракети и вклучување на нејзините нуклеарни сили, објави Кремљ.

Вежбата, која ќе ја надгледува самиот Владимир Путин, ќе ги вклучи руските воздушни сили, нејзината стратешка ракетна команда, северните и црноморските флоти и Јужниот воен округ – кој го покрива Крим и дел од границата блиску до областите под контрола на бунтовниците во Украина. .

Вежбата е дизајниран да ја тестира „подготвеноста“ на команданата и војската, како и „сигурноста на оружјето на стратешките нуклеарни и ненуклеарни сили“ и ќе вклучи лансирање на „балистички и крстаречки ракети“, соопшти денеска московското Министерство за одбрана.

Официјалните лица тврдат дека вежбата е однапред планирана, но тајмингот ќе предизвика стравувања дека е дизајнирана да обезбеди покритие за инвазијата на Украина. Експертите предвидуваат дека првата фаза од рускиот напад ќе има напади со балистички ракети врз пограничните области, воените бази, инфраструктурата и големите градови.

Ова се случува додека министрите за одбрана се состанаа во Минхен на безбедносна конференција што ќе започне денеска и ќе продолжи во текот на викендот, со цел да се избегне војна во Украина. Русија нема да испрати делегација на самитот, што е првпат по неколку години да не присуствува.

Историската паралела со Минхенскиот договор од 1938 година – обид за смирување со Хитлерова Германија што не успеа да ја спречи Втората светска војна – тешко може да биде потрогателна или пострашна.

Конференцијата доаѓа во време на руските тврдења за „геноцид“ во украинскиот регион Донбас, за кои Западот предупредува дека најверојатно ќе бидат искористени како предтекст за напад. Синоќа, во ОН, Русија презентираше документи во кои се тврди дека 9.000 цивили, вклучувајќи 126 деца, биле убиени од украинските сили таму. Тврдењата не се потврдени.

Британското Министерство за одбрана синоќа истакна како верува дека руската инвазија ќе се одвива, истакнувајќи дека повеќе од половина од силите на Москва во близина на Украина сега се преместени на 30 милји од границата.

Путин собра војници на северната граница на Украина на начин што „директно му се заканува на Киев, главниот град“, се вели во извештајот на Министерството за одбрана, кој покажува низа можни правци кои би можеле да ги поминат руските војници во инвазијата што може да ги види да заземат голем дел од источниот дел на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Простак: Албанецот Даку по ремито со Хрватска:…

Албанија се спаси од пораз против Хрватска…

(Фото) Сообраќајна незгода кај Собрание

Пред малку се случи сообраќајна незгода во…

Што се случува во Вардар? Многу ветувања,…

Фудбалот е во центарот на вниманието ова…

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан…

Со едноминутно молчење во Собранието денеска му…

КАДЕ ЛИ ЗАМИНАЛЕ? Се трага по 7…

Полицијата трага по седум лица од Непал…