Објавено на:

(Видео) Во тензична атмосфера по цели осум години избрана нова Влада на Босна и Херцеговина

t

По осум години Федерацијата Босна и Херцеговина денеска ја доби новата влада на чело со премиерот Нермин Никшиќ (СДП).

Претставничкиот дом на Парламентот на ФБиХ назначи нова ентитетска влада откако високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит наметна одлуки со кои се деблокира изборот на владата.

За именувањето на новата Влада на ФБиХ, што ја сочинуваат хрватските партии, предводени од ХДЗ БиХ, и партиите собрани околу пробосанската тројка коалиција – СДП, Народ и Правда и Наша странка гласаа 51 пратеник.

Двајца пратеници гласаа против изборот на новата Влада на Федерацијата БиХ, додека пратениците на Партијата за демократска акција (СДА) Бакир Изетбеговиќ и Демократскиот фронт (ДФ) Жељко Комшиќ ја напуштија собраниската седница пред гласањето.

Пратениците од СДА и ДФ им се придружија на г

Со големи безбедносни мерки и присуство на голем број полицајци се одржа седницата на Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Илјадници протестираа законот за амнестија на каталонските…

Договорот за амнестија го склучи Социјалистичката партија…

Лидерот на опозицијата во Израел му порача…

Премиерот мора да биде заменет со стабилна…

Новата словачка Влада најавува нови даноци

Новата словачка Влада планира да ги зголеми…