Објавено на:

(Видео) Германците го испраќаат моќниот PANZERFAUST рактен фрлач во Украина!

t

Со недели, федералната влада стоеше на патот – но сега Германија направи пресврт во својата политика за Украина.
Германските медиуми естатично пренесуваат дека Германија ќе испорача оружје за Украина.

500 парчиња „Fliegerfaust 2 Stinger“ од акциите на Бундесверот се испраќаат во Украина за одбрана на војниците од шефот на Кремљ, Владимир Путин. – Пишува Германски Билд.

Оружјето долго 1,5 метар може да се користи од рамо за соборување цели во воздух до шест километри.

Покрај тоа, има и 1.000 примероци на „Panzerfaust 3“ од магацините на Бундесверот. Со оружјето од 13 килограми војниците можат да погодат цели на растојание од 300 до 400 метри. Уште 400 германски тип 3 Panzerfaust се испраќаат од Холандија во Украина.

Во зависност од муницијата, може да навлезе во оклопен челик со дебелина од 70 сантиметри или армиран бетон со дебелина од 24 сантиметри, на пример во бункерските системи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…

Германската МВР Фезер предупреди за зголемување на…

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер…

„Фато Котидијано“: Италија би можела да ѝ…

Италија би можела да ѝ испорача на…