Објавено на:

(Видео) Последните зборови на украински војници: Еб*те се! Ги положија животите ама не се предадоа

t

Сите украински граничари кои штитеа еден мал остров во Црното Море од руските напаѓачи беа убиени вчера, откако одбија да им се предадат на силите на воинот Владимир Путин и пркосно му рекоа на воениот брод на Кремљ: “Гонете се во…..!“.

Малиот контингент војници, наводно 13 на број, биле распоредени на Змискиот остров во регионот Одеса во близина на сојузникот на НАТО Романија и ја бранеле територијата откако Москва ја започна својата целосна инвазија на Украина во четвртокот рано наутро.

Во радио порака, морнарот на бродот на војниците им рекол: „Ова е руски воен брод. Ви предлагам да го оставите оружјето и да се предадете за да избегнете крвопролевање и непотребни жртви. Во спротивно, ќе бидете бомбардирани. „Меѓутоа, украинските трупи пркосно одбија да ја отстапат територијата и наместо тоа одговорија: „Одете сами!“.

Руските војници на радиото се слушнаа како мрморат со клетвата на Украинците, пред сите граничари да бидат убиени во воздушно бомбардирање. Нивната смрт подоцна ја призна и претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Се појави и видео кое кружи на Твитер и го покажува моментот кога островот бил гранатиран. На него се гледа како украински војник зјапа во камера пред да слета граната во близина.

Во четвртокот попладне, украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека Змискиот остров, кој исто така се нарекува Змиини, бил нападнат од руските сили.

Островот е управуван од Украина, но се наоѓа на само километри од брегот на Романија. Островот на змиите е стратешки важен бидејќи ќе и овозможи на Русија да има право на територијални води кои се протегаат до морето на 12 наутички милји. Тие покриваат важни бродски канали до пристанишните градови Одеса, Миколаев и Керсон.

По преземањето на островот, Русија ќе може да ги прекине бродските канали, изолирајќи ја Украина од меѓународните пазари и лишувајќи ја нејзината економија од витални трговски приходи додека се обидува да се брани.

Русија денеска ја притиска својата инвазија на Украина до предградијата на главниот град, откако изврши воздушни напади врз градови и воени бази и испрати војници и тенкови од три страни во напад што може да го преработи глобалниот безбедносен поредок по Студената војна.

Експлозии одекнаа пред зори во Киев додека западните лидери закажаа итен состанок, а претседателот на Украина се замоли за меѓународна помош.

Природата на експлозиите не беше веднаш јасна, но експлозиите се случија поради знаците дека главниот град и најголемиот украински град се повеќе се загрозени по еднодневните борби во кои загинаа повеќе од 100 Украинци.

Зеленски рече дека владата има информации дека „субверзивни групи“ навлегуваат во градот, а американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека Киев „можеби да биде под опсада“ во, како што веруваат американските официјални лица, дрзок обид на Путин да инсталира марионетски режим.

https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2623013.html

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…