Објавено на:

(Видео) Гласаше за задолжителна вakцинација, народот му се собра пред врата и го гаѓаше со алги

t

Демонстрантите од француската прекуокеанска територија Сен-Пјер-ет-Микелон фрлаа со алги кон нивниот претставник во националниот парламент, лути поради задолжителната вакцинација. Нападот го осудија политичарите.

Жестоката конфронтација се случи во неделата на француските острови Сен Пјер и Микелон во западниот Атлантик. Луѓето незадоволни од владините политики против Ковид-19 и воведувањето на мандатот за вакцинација се собраа пред домот на Стефан Клер. Пратеникот ја претставува изборната единица од 2014 година.

Во еден момент политичарот, кој излезе да зборува пред толпата, беше гаѓан со алги од исмејуваните демонстранти, има и снимката од инцидентот.

Протестот во Сен-Пјер и Микелон беше дел од националниот притисок против задолжителната вакцинација донесен минатата недела од Националното собрание, кој ќе ги замени „здравствените пасоши“ со „пасошите за вакцини“ во Франција, со што редовните вакцини ќе бидат ефективно неопходни за учество во јавниот живот. Претседателот Емануел Макрон изјави дека претстојниот закон е дизајниран да ги „нервира“ оние кои не сакааат да се вакцинираат.

Сен-Пјер-ет-Микелон е мала француска прекуморска територија која се наоѓа јужно од канадските Њуфаундленд и Лабрадор. Има околу 6.000 жители, од кои повеќето живеат во две комуни. Од средината на ноември, архипелагот пријавил пораст на инфекции со Ковид-19.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пак ќе ги остават на цедило? Бајден…

Бајден одбива да ја исклучи можноста Украина…

Од Шуто Оризари започна карванот за вакцинација…

Караванот за вакцинација против Ковид-19 почна денеска…

ВЛАДАТА ТРГНА СО КАРАВАН: Ќе ја зголемува…

Караван за вакцинација против Ковид-19 стартува од…

(Фото) Украинскиот Совет за безбедност информира: Колкав…

Деветти ден трае специјалната воена операција на…

Го гледаме ли крајот на пандемијата? Епидемиолошката…

Бројот на активни случаи на ковид-19 во…