(Видео) Голема тага: Почина мајката на младиот херој Марко, едно од пливањата и го посвети нејзе

t

Охриѓани се во тaга по веста дека почина Виолета Пејчиновска, медицинска сестра од Охрид.

Граѓаните, колегите, пријатели ја опишуваат како жена со големо срце.

Била секогаш спремна да помогне на сите, секогаш имала насмевка на лицето и била ведра.

Виолета беше мајка на нашиот херој Марко, кој пред три години го преплива езерото и покрај инфаркт на нозете.

Тој со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид.

Едно од последните пливања го посвети токму на нејзе, неговата мајка.

Во насловот на видеото на младиот Марко стои: Ова видео го поcветyвам на мојата мајка.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Ако пресуши Преспанско, ќе се загрози и…

Преспанското Езеро во Македонија се смета за…

Топка сладолед во Охрид чини и до…

Во екот на летото цените на хотелско-угостителските…

(Видео) Детали за сообраќајната несреќа кај Охрид:…

Едно лице е полесно повредено во сообраќајката…

Тешка сообраќајна несреќа на влезот во Охрид,…

Сообраќајна несреќа кај Горенци во која учествувале…

Пецаков и Тозиевски се кријат од јавноста:…

Веќе втор ден гори депонијата Буково лоцирана…