Објавено на:

(Видео) Голeми демократи: Xaoc во Амстердам, полициjaта употреби полициckи кучиња пpoтив демонстpaнтите

t

Во Амстердам се случија неколку судири меѓу полицијата и демонстрантите, кои се собраа поради воведените ограничувања против Ковид-19.

Претходно, градските власти, обвинителството и полицијата во Амстердам забранија протести против ограничувањата поради одбивањето на организаторите да гарантираат безбедно одржување на настанот. Тоа вклучуваше ограничување на бројот на учесници на 3.500. Сепак, организаторите соопштија дека очекуваат 25.000 луѓе да учествуваат и планираат да поминат низ градот.

Илјадници демонстранти попладнево се собраа на Музејскиот плоштад и маршираа низ градот. Демонстрантите бараа слобода и укинување на ограничувањата, особено на заклучувањето и отворање на продавниците и кафулињата. Причина за судирите со полицијата е тоа што дел од демонстрантите сакале да ја изменат маршрутата која властите им ја поставиле. Полицијата употреби полициски кучиња против демонстрантите.

Во холандскиот главен град Амстердам се случија неколку судири меѓу полицијата и демонстрантите, кои се собраа поради воведените ограничувања против Ковид-19.

Претходно, градските власти, обвинителството и полицијата во Амстердам забранија протести против ограничувањата поради одбивањето на организаторите да гарантираат безбедно одржување на настанот. Тоа вклучуваше ограничување на бројот на учесници на 3.500. Сепак, организаторите соопштија дека очекуваат 25.000 луѓе да учествуваат и планираат да поминат низ градот.

Илјадници демонстранти попладнево се собраа на Музејскиот плоштад и маршираа низ градот. Демонстрантите бараа слобода и укинување на ограничувањата, особено на заклучувањето и отворање на продавниците и кафулињата. Причина за судирите со полицијата е тоа што дел од демонстрантите сакале да ја изменат маршрутата која властите им ја поставиле. Полицијата употреби полициски кучиња против демонстрантите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илјадници протестираа законот за амнестија на каталонските…

Договорот за амнестија го склучи Социјалистичката партија…

Во Карпош се прави прифатилиште за кучиња

Во скопската општина Карпош се спроведуваат активностите…

(Видео) Над 100 000 луѓе на улиците…

Вчера имаше масовни пропалестински протести во Вашингтон,…

(Видео) Масовен протест во Атина со поддршка…

Масовен протест во Атина, илјадници луѓе излегоа…

(Видео) И денес масовни протести во Јордан…

Илјадници луѓе и денес протестираат поради бомбардирањето…