Објавено на:

(Видео) Горат нафтени силоси во Чернихив – Пожарникарите очајно се обидуваат да го контролираат пожарот

t

Проектил погодил складиште за нафта во Чернихив, на територијата на државното претпријатие Комбинат Астра во четвртокот наутро околу 8:10 часот, според Телеграмскиот канал на Државната служба за вонредни состојби на Украина.

Како што се наведува во пораката, од ударот се запалила цистерна група со вкупен капацитет од 3.000 кубни метри дизел гориво.

„Се прецизираат информации за настраданите. Вклучени се 25 лица и 5 единици опрема од Државната служба за вонредни состојби“, соопшти службата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…