(Видео) Груби: Ќе има Албанец премиер во последните 100 дена од владата

t

Првиот вицепремиер Артан Груби во интервју за Косовапрес изјави дека Албанец премиер во последните 100 дена од владата ќе има бидејќи како што вели за тоа има јавен договор.

Тој рече и дека ниту една албанска политичка партија нема да има храброст да не гласа за албански кандидат, додавајќи дека и ВМРО ДПМНЕ е подготвена да го прифати овој договор.

Тие се обврзаа јавно и не верувам дека која било албанска политичка партија, би имала храброст да не гласа за кандидат Албанец прв пат да биде избран за премиер во нашето Собрание со гласови во Собранието. Значи, не гледам посебен предизвик ниту за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи и тие се подготвени да гласаат за премиер Албанец во оваа држава, особено во последните 100 дена од оваа влада. Оваа иницијатива е повеќе од симболична, да беше само еден ден ќе беше симболична, но 100 дена не се малку пред избори, секако има уште 60 дена по изборите до изборот на новата влада, порача Груби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДУИ ОДЛУЧИ! Талат Џафери нов премиер на…

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција…

Лога, Груби и Битиќи: Разговараме за заедничка…

Неофицијално јас знам дека тој датум ќе…

Премиер Албанец ќе ги теши незадоволните во…

На многу коментираната средба на раководството на…

Демонстрантите упаднаа во канцеларијата на премиерот: Хаосот…

Демонстрантите денеска упаднаа во канцеларијата на премиерот…

Директори и членови на УО земале поголеми…

Премиерот Димитар Ковачевски, говорејќи за потребата од реформа…