Објавено на:

(Видео) Гopи Казахстан – слики како од ГТА: Демонстрантите упaднаа во градското собрание, демонcтpaнт oдзeма пиштoл од полицaeц

t

Во казахстанскиот град Алма Ата изутринава продолжија судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрантите упаднаа во зградата на управата (акимат). Полицијата користи гумени куршуми за да ја разбие толпата. Големите демонстрации се резултат на огромното зголемување на цената на гасот и горивата.

Демонстрантите претходно се обидоа да се пробијат до акиматот, а припадниците на полицијата што го обезбедуваа употребија специјални средства, вклучително и шок бомби.

На социјалните мрежи е објавено видео од упадот на демонстрантите во градското собрание.

Демонстрантите по рацијата ја запалија зградата. Луѓето ги скршиле стаклата на приземјето и од повеќе страни упаднале во зградата. Во близина периодично се слушаат истрели. Црн чад се издига над градското собрание, оган избива од прозорецот на вториот кат.

Зградата на акимат е покриена со густ чад. Демонстрантите запалија неколку возила пред да упаднат во зградата.

Околу три илјади демонстранти се обидоа да ја окупираат зградата.

Полицијата претходно запре неколку стотици демонстранти вооружени со трендери во близина на центарот на градот. Меѓутоа, демонстрантите заробија и претепаа неколку полицајци.

Полицијата употреби специјални средства, вклучително и шок бомби.

Претседателот на Казахстан, Касим Јомарт Токаев потпиша указ за воведување вонредна состојба во регионот Алмати. Со уредбата е воведен и полициски час од 23 до 07 часот. Еден од демонстрантите одзема оружје од полициските службеници, повеќе информации во текот на денот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арестович: Време е за мировни разговори

Алексеј Арестович верува дека култивираната личност „херој“…

Maкедонија ги почна преговорите со ЕУ и…

Европската Унија ги отвора претпристапните поглавја со…

Српското МВР ја информирало Брнабиќ за лажни…

Припадниците на Министерството за внатрешни работи ја…

Турската полиција ги испитувала контактите на Палевски…

Се уште нема никакви информации околу тоа…

16-годишник фатен во Виена како подготвува теpopистички…

Полицијата извршила претрес во неговиот дом и…