Објавено на:

(Видео) Дали сме поблиску до Светска војна: Гори руска воена инсталација во Твер – има и МРТВИ

t

Во моментов голем пожар гори во рускиот истражувачки институт за воздушно-космичка одбрана во Твер.

Најмалку еден е загинат, а 30 повредени според локалните медиуми.


Засега не е позната причината за пожарот.

Она што е интересно е што вчера Русија ја испали моќната интерконтинентална балистичка ракета „Сармат II“ која што може да го уништи целиот свет. Истата раќета користи непозната технологија за Западот меѓу која и онаа технологија на хиперсонични ракети кои се серизона опасност за НАТО и САД бидејќи во моментов не постои доволно напреден одбрамбен систем кој истите ќе ги собори.

Се поставува прашањето дали можеби некаква шпионска активност на западните служби е причина за хавараијата во оваа воена истражувачка инсталација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската амбасадорка во Бугарија: Барам од Москва…

Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова…

(Во живо) Прес-конференција на Ковачевски: Што одлучи…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски ќе…

Јакимовски: Мицкоски се концентрира како да излаже…

“Ако не умрам од тешка болест ќе…

Турција и Русија ги поврзуваат заеднички проекти,…

Турција и Русија ги поврзува соработка, Анкара…

Нашата врска е на пауза, ова не…

Првата дама на Украина, Олена Зеленска (44),…