(Видео) Детска клиника без струја, не се вклучи агрегатот, министерот демантира

t

Цело Скопје пред малку потона во мрак. Струја има само во неколку објекти кои имаат агрегат за вакви итни случаи

Нашите новинари од терен известуваат дека на детската клиника, која треба да има агрегат за итни случаи како овој, не се вклучи

Министерот за здравство, Беким Сали на социјалните мрежи објави дека попадот на електричната енергија на клиниката во Скопје се преземени сите мерки.

Ја информираме јавноста дека по прекинот на електричната енергија во текот на попладневните часови во Скопје, на Клиничкиот центар во Скопје се преземени сите неопходни мерки за да се избегнат какви било последици во однос на нормалното функционирање. Непречено функционираат и агрегаторите во сите клиники, а здравствената нега кон пациентите не е попречена во ниту еден момент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пред фирма со нож нападнал колега –…

На 14.06.2024 во 14.30 часот, полициски службеници…

Силен пороен дожд рано утринава ја зафати…

ЦУК информира дека, според радарската слика од…

Скопјанец нападнат од повеќе лица, со убодни…

На 11.06.2024 во СВР Скопје, А.Л.(48) од…

ЈСП: Средношколците ќе можат да користат бесплатен…

ЈСП ги информира средношколците кои ги исполнуваат…

И Министерството за здравство не било надлежно…

Министерството за здравство информира дека во случајот…