(Видео) Директорот на ЈП Водовод и канализација со решение против крадењето на сливниците и капаците на шахтите

t

Директорот на ЈП Водовод и канализација при Град Скопје, на фејсбук ги сподли решенијата за превенција на крадењето сливници и капаци од градските шахти:

„📌 Златко Перински, директор на ЈП Водовод и канализација – Скопје, во утринската емисија Ја сакам Македонија на Сител
👉 Последиците од отуѓувањето на решетките на сливниците и капаците на шахтите, негативно се одразуваат на финансиското работење на претпријатието, но и на безбедноста на граѓаните во сообраќајот.
👉 ЈП Водовод и канализација – Скопје вложува напори за превенирање на оваа девијантна појава и навремено делува за замена на решетките на сливниците и капаците на шахтите.
✅ Со цел да се спречи ваквата појава ЈП Водовод и
канализација – Скопје ќе започне со:
👉 поставување на решетки на сливниците и капаци на шахтите со систем за заклучување
👉 употреба на композитен материјал за изработка на решетки за сливници и капаци за шахти.“ – Објави јавното претпријатие.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен пороен дожд рано утринава ја зафати…

ЦУК информира дека, според радарската слика од…

Скопјанец нападнат од повеќе лица, со убодни…

На 11.06.2024 во СВР Скопје, А.Л.(48) од…

ЈСП: Средношколците ќе можат да користат бесплатен…

ЈСП ги информира средношколците кои ги исполнуваат…

И Министерството за здравство не било надлежно…

Министерството за здравство информира дека во случајот…

Нема веќе лет Скопје-Женева: Прекината продажбата на…

Нискобуџетната компанија ИзиЏет (easyJet) планира да ги…