(Видео) Додека вие ги слушавте Карлеуша и Теа, стотици Австралијци ја дочекаа новата година со традиционална МАКЕДОНСКА музика!

t

Група Австралијци ја прославуваше новата година со традиционална македонска музика, а за тоа главен “виновник” е Јорго Капорис кој предава мастерклас на Македонски ора во најголемиот фолк фестивал на јужната хемисфера на фестивалот Вудфорд во Квинсленд, Австралија.

На видеото кое го објавија “Ние сме Македонија” може да се види како стотици Австралијци танцуваат на традиционалната македонска песна „Отидов село Долнени де“ за да ја прослават новата година.

И не, луѓево не се Македонци, само уживаат и се забавуваат со прекрасна македонска музика додека Македонците ги слушаат Карлеуша и Теа…

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во близина на Австралија

Во понеделникот земјотрес со јачина од 5,8…

(Видео) СТРАШНА несреќа во Австралија: Во судир…

Четири лица загинаа во судир помеѓу два…

(Видео) Додека вие ги слушавте Карлеуша и…

Група Австралијци ја прославуваше новата година со…

(Видео) Со величествени огномети жителите на Нов…

Австралија, Нов Зеланд, пацифичките острови и земјите…

САД и Австралија ја повикаа Јапонија да…

САД и Австралија денеска ја повикаа јапонската…