(Видео) Дpaма во студиот на Борјан: Претседателот на ОМО-Илинден Пирин го матираше и водителот и „македонскиот бугарин“

t

Претседателот на ОМО Илинден, Стојко Стојков вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 предзвика незгодна ситуација во студиото и ги замолчи и новинарот Борјан Јовановски, но и Ѓорѓи Трендафилов од ГДУ кој се претставува како македонски Бугарин.

Тој истакна Бугарите ќе влезат во македонскиот Устав, но така нема да се реши проблемот со македонското малцинство.

Тој смета дека Македонците во Бугарија ќе бидат оставени сами на себе, како што обично се случува кога Македонија не е заинтересирана.

Стојков порача дека нема ништо против Бугарите да влезат во македонскиот Устав.

Но, како што вели, Бугарија треба да престане да го негира македонското малцинство.

Стојков му понуди на Трендафилов поддршка за бугарското малцинство во Македонија, а за возврат побара поддршка за Македонците во Бугарија, но не доби никаков одговор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: Инспектор ќе си сноси одговорност доколку…

Со поднесувањето на кривичните пријави, целосната истрага…

(Видео) Зеленски прави очајнички потези: Жесток разговор…

Американскиот претседател Џозеф Бајден го покани својот…

Дојави за бомби во неколку основни и…

Денеска околу 8.20 часот во неколку основни…

МОН: Со дигитализација на образованието, вложуваме во…

Подобрување на квалитетот на наставата, стекнување на…

Москва е подготвена за преговори со Киев

Русија е подготвена за преговори со Украина,…