Објавено на:

(Видео) Еве како изгледаше тренингот на Ѓоковиќ: Министерот за имиграција се уште размисулва дали да го депopтиpa

t

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, го одработи вториот тренинг на арената „Род Лејвер“, но сепак е загрижен за потенцијалната депортација што може да му ја наложи министерот за имиграција Алекс Хок.

Медиумите во Австралија објавија дека Ѓоковиќ во вторникот околу 15 часот бил на теренот на арената „Род Лејвер“, но и дека (тренингот) бил затворен за јавноста, а претставниците на „седмата сила“ немале можност да го видат.

Ден откако го победи Федералниот суд, Ѓоковиќ ги продолжи подготовките за Австралија опен, без се уште да ја знае конечната одлука на австралиските власти.

Единствениот кој сè уште може да го спречи Ѓоковиќ да игра во Австралија е министерот за имиграција, Алекс Хок, кој има дискреционо право да ја укине визата за најдобриот играч на светот.

Последните информации од Австралија покажуваат дека министерот Хок се уште ја разгледува целата ситуација. Како што сега стојат работите, тој денеска нема да донесе никаква одлука, па сагата продолжува.

Новинар на порталот „Ејџ“ објави дека министерот за имиграција најверојатно нема да донесе одлука во вторник и дека случајот на Новак ќе биде префрлен за во среда, што ќе биде точно една недела откако тој дошол во Австралија.

Федералниот суд во понеделникот одлучи да му ја врати визата на Ѓоковиќ бидејќи не му било дадено доволно време да докаже дека има важечко медицинско ослободување.

Веднаш потоа се појави информација дека Новак го апсат, дека ќе биде депортиран и покрај одлуката на судот, но засега нема ништо од тоа и се надеваме дека така ќе остане

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Морничаво: За време на тренингот во Франција…

Политико напиша сторија за тренингот на украинските…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Српскиот патријарх ги крстеше децата на Новак…

Фотографиите на социјалните мрежи ги објави протосингелот…