(Видео) Забегана работа: Наставничка вакцинирала малолетен ученик без да има дозвола во својот дом…

t

Наставничката Лора Русо од Њујорк е уапсена затоа што вакцинирала ученик против корона вирусот и покрај фактот што нема формални медицински квалификации.

Според полицијата, Русо вакцинирала 17-годишен ученик во својот дом. Наставничката по биологија е уапсена на новогодишната ноќ и доколку биде осудена ѝ се заканува казна затвор до четири години.

Наводно, 17-годишникот сакал да ја прими вакцината.

Се појави и видео од контроверзната вакцинација, на кое Русо му вели на ученикот: „Ќе бидеш добро, се надевам… Ете така – вакцинација дома!“

Директорот на средното училиште „Херикс“, изјави дека вработената Лора Русо, е отстранета од настава и прераспоредена до крајот на истрагата.

Русо е обвинета за практикување медицина без потребни дозволи. Првото судско рочиште ќе се одржи во текот на месецов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

Путин: Земјите од “златната милијарда” го експлоатираат…

Современите кредитни односи се организирани на тој…