Објавено на:

(Видео) Захарова: Лондон фрла милиони во телевизиски куќи да водат информативна војна против Москва

t

За финансирањето на Лондон на антируската пропаганда и платеници во Украина.

Британската влада ќе му обезбеди на медиумскиот гигант Би-Би-Си повеќе од четири милиони фунти за да води информативна војна со Москва, соопшти денеска портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

Фондот за спречување конфликти, стабилност и безбедност, спонзориран од Британската разузнавачка заедница, и обезбеди на Украина 61,3 милиони фунти во текот на четири години.

Средствата беа искористени, меѓу другото, за воени реформи и обука на украинските војници, вклучително и Грузиската легија, чиј основач беше прикажан на видеото од масакрот на заробените руски падобранци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Макрон е смешен и води дволична…

Русија денеска го прекори Емануел Макрон затоа…

Захарова: ЕУ покажа разбирање, Македонија мора да…

Имплементацијата на билатералниот договор меѓу Софија и…

Захарова: Смртната казна е јасен пример за…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…

Захарова: Се подготвува уште една провокација на…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Захарова вели: Преговори со Украина во моментов…

Москва е благодарна на Турција за нејзиниот…