(Видео) Зеленски излегува да се бoри: „Тука сме во Киев и ќе ја браниме Украина“

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пред малку објави видео на социјалните мрежи на кое порача дека нема да ја напушти Украина, туку ќе остане во и ќе се бори. Покрај Зеленски, на видеото се и премиерот на земјата и шефот на претседателскиот кандидат.

„Тука сме, во Киев сме, ќе ја браниме Украина“, вели тој во своето обраќање.

Денес е втор ден од почетокот на руската воена операција во Донбас. Руската армија онеспособи 118 објекти од воената структура на украинската инфраструктура и ја презеде контролата врз Чернобил.
Во меѓувреме, официјален Киев објави дека е подготвен за преговори со Русија за неутрален статус. Гранатирањето продолжува во Донбас. НАТО денеска одржува вонреден самит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Путин: Светот се приближи до точка од…

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…