Објавено на:

(Видео) Зеленски: Никогаш нема да простиме за Буча, секој еден сторител ќе биде казнет!

t

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на неговиот Телеграм канал сподели видео од градот Буча по повод една година од трагичните случувања таму.

Зеленски нагласува дека Украина нема да им прости на сторителите и дека секој еден кој учествувал во окупацијата на Буча ќе биде казнет.

Буча. 33 дена окупација. Повеќе од 1.400 мртви, вклучително и 37 деца. Повеќе од 175 луѓе беа пронајдени во масовни гробници и во коморите за мачење. 9.000 руски воени злосторства. 365 дена откако повторно е бесплатен украински град. Симбол на злосторствата на армијата на окупаторската земја. Никогаш нема да простиме. Ќе го казниме секој сторител. – напиша Зеленски.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…