Објавено на:

(Видео) Зеленски формира легија на странци: Голема експлозија пред малку во Киев

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, порача дека неговата земја формира странска „меѓународна“ легија на волонтери од странство.

Ова ќе биде клучниот доказ за вашата поддршка за нашата земја – нагласи Зеленски во изјавата.

Првите доброволци од Хрватска веќе заминуваат на боиштата во Украина, за да се борат на страна на украинската војска, објави репортерот на „Дневник“, Иван Чоркало.

Една поголема група доброволци за неколку дена треба да и се придружи на украинската војска. Тие имаат воено искуство од порано и полни се со морал и желба да и помогнат на украинската војска – објави Чоркало.

Пред малку одекна голема експлозија во главниот град на Украина, Киев. Погледнете:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Малолетници се степале во локал на Бит…

На 23.05.2024 во 20.00 часот во СВР…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…