(Видео) Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е Србин? – прашува Вучиќ

t

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок објави видео во кое ги прашува своите следбеници дали знаат дека Лорд Волдеморт, измислен лик од серијата романи за „Хари Потер“, е Србин.

„Па, ова е само овде“, напишаа луѓето во коментарите под видеото кое собра повеќе од 20.000 лајкови.

Имено, актерот Ралф Фајнс, кој го отелотвори ликот на Волдеморт, во 2017 година добил српско државјанство во знак на благодарност за снимањето на филмот Кориоланус во таа земја. Одлуката за државјанство ја потпишала премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

На 23.06.2017 година, актерот бил гостин и на свеченоста што ја организирал претседателот на Србија по повод неговата инаугурација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

Предлог за враќање на воениот рок во…

Оценка и предлог за враќање на обврската…

Вучиќ: Ќе му покажеме на светот како…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…

Земјотрес во Србија!

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според…