(Видео) Зошто не застана на пешачки? – Пешакот помина на црвено: Уште во 1975 година Скопје имало проблем со сообраќајната (не)култура

t

Изминативе денови е актуелна темата околу безбедноста во сообраќајот во Скопје откако три лица во рок од една недела ги загубија своите животи поминувајќи на пешачки премин во сообраќајни несреќи со автомобили.

Сепак проблемот со сообраќајната култура во главниот град не е од годинава или изминатите 30 години, грешките кои граѓаните неретко ги плаќаат со нивните или туѓи животи се провелкуваат со децении пред независноста на Македонија.

На социјалните мрежи се шири извадок од емисија на РТВ Скопје од 18.09.1975 година за возачката и пешачката култура во Скопје, на видеото може да се забележи како полицијата ги соочува граѓаните со прекршоците што ги сториле, возачите на автомобили со фактот дека не застануваат на пешачки, а пешаците дека поминуваат на црвено на пешачки премин.

Погледнете:

Единствената разлика е можеби во општото ниво на култура…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти вели: Блокадата на патиштата на северот…

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за…

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски

Еден од великаните на македонската архитектура Петар…

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од…

Руската централна банка денеска објави серија мерки…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

ПОЖАРОТ КАЈ ФУРКА СЕ УШТЕ АКТИВЕН: Интервенираат…

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци,…