(Видео) Зошто се вооружува Грција? – Нови ултра-модерни воени бродови и борбени авиони

t

Договорот за набавка на три француски фрегати „Белхара“ се очекува да биде поднесен во Грчкиот Парламент во јануари следната година, изјави во понеделникот министерот за национална одбрана на Грција, Никос Панајотопулос.

Министерот рече дека првите шест авиони Рафал исто така се очекува да бидат испорачани истиот месец, веројатно на 19 јануари.


Зборувајќи за медиумите, Панајотопулос рече дека Грција побарала грчките одбранбени компании да бидат вклучени во процесот на изградба на фрегата, додавајќи дека две од фрегатите ќе бидат готови до 2025 година.

На грчката морнарица и се доделени 5 милијарди евра, рече тој. Од нив, 3 милијарди евра ќе одат за набавката на Белхара, 1,5 милијарди евра ќе бидат наменети за набавка на четири корвети и речиси половина милијарда евра ќе бидат искористени за надградба на фрегатите МЕКО.

Министерството, исто така, во моментов го разгледува предлогот на Израел до грчките воздухопловни сили за одржување на три од неговите авиони Ц-130.

Панајотопулос истакна дека премиерот Киријакос Мицотакис ќе ја посети Белата куќа најверојатно во февруари 2022 година. Истражувачките разговори со Турција продолжуваат, додаде тој, а следниот состанок за мерките за градење доверба со Турција се очекува да се одржи во март.

На брифингот присуствуваа и началниците на ГШ на вооружените сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грција воведе kaзни за невaкцинираните лица постари…

Во Грција од недела стапува на сила…

(Видео) Hacилни пpoтести во Атина против ковид…

Насилни сцени се случија пред грчкото Министерство…

Heма крај: Дали Грција најавува ново вeто…

Преспански договор беше потпишан од министрите за…

Heвакцинираните Грци од недела ќе плаќаат kaзни

Невакцинираните лица над 60-годишна возраст во Грција…

Уште еден зeмјотрес: Вечерва регистриран земјотрес кај…

Вечерва е регистриран земјотрес на територија на…