(Видео) Интересни податоци: Кој бил најсилниот, а кој најдолгиот земјотрес во историјата – На магнитуда 10 би се расцепила земјината топка?!

t

Најсилниот земјотрес кој се случил во Чиле бил со магнитуда 9,5 и тоа е најсилниот што историјата го памети, се смета дека на магнитуда 10 би се расцепила земјината топка, објасни во денешната епзода на Тешки муабети професорот Михаил Гаревски.

– Најдолг бил на Алјаска со магнитуда 9 и траел три минути. Што поголем земјотрес тоа е поголемо траењето.

Вулканските земјотреси се предвидливи, има потреси денови пред тоа, објасни професорот кој ги побива теориите дека со нуклеарно оружје би можело да се предизвикаат земјотресите во Турција и Сирија.

Според него нуклеарно оружје можеби би можело да предизвика магнитуда до 5, меѓутоа не повеќе од тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски зборник од 1849 година: Македонскиот јазик…

Во време кога се врши атак врз…

Добро утро со Инфомакс: Бајрактарот падна, бајраците…

Денеска во рубриката Добро утро со Инфомакс…

Добро утро со Инфомакс: Македонија, земја каде…

Ацо Шопов е дел од плејадата македонски…

(Видео) Македонија во архивите на ЦИА: Големите…

Македонската историја е неколку пати прекројувана, и…