(Видео) „Иџе мајсторе!“: Со факели и знамиња пречекан македонскиот и европски шампион

t

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе, кој викендов по третпат го освои Европскиот шампионат за ридско-планински трки, беше пречекан дома со факели, овации и македонски знамиња.

Трократен Европски Шампион! За мојата Македонија,за мојот народ! 2014/2015/2023! Бидете горди, испишавме нова историја!!!, порача Иџе по освојувањето на трофејот.

Последните две трки се возеа во хрватскиот град Бузет, а Иџе успеа да ја круниса успешната сезона со нов трофеј. Во Хрватска, македонскиот возач допатува со солидна залиха пред Николас Вервер, а истата успеа да ја одбрани и да дојде до нов успех.

Иџе во оваа густо набиена сезона, победи на седум од десет трки.

За Стефановски ова е трета титула во оваа конкуренција. Претходно Македонецот беше шампион во првата етапа од кариерата кога се натпреваруваше, во 2014 и 2015 година. Осум години подоцна, Иџе успеа да го повтори успехот и пак е европски првак.

https://www.facebook.com/100071873975887/videos/681961453888623

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Многу чудна појава во Јапонија, илјадници…

Илјадници мртви риби ги прекриле бреговите на…

Прстен вреден 750.000 евра е пронајден во…

Раководството на еден од најпознатите хотели во…

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Најмалку 17 повредени во судир на два…

Најмалку 17 лица се повредени во судир…