Објавено на:

(Видео) Кадиров: Мариопол е ослободен 98%

t

Мариопол е ослободен 98 отсто, изјави чеченскиот претседател Рамзан Кадиров на својот канал на Телеграм.

„Остануваат само специјално утврдените упоришта на Бандерас, вклучително и фабриката Азовстал, која нацистите ја претворија во вистинска тврдина“, напиша тој.

Според него, на оперативниот состанок со командантите на сите единици се разговарало за завршната фаза од специјалната операција во Мариупол. Пратеникот на Државната дума Адам Делимханов и командантот на 8-та армија, генерал-полковник Андреј Мордвичев, детално разговараа за сите опции за одлучувачки напад врз утврдувањата на милитантите.

„Разговарав со нашите браќа преку видео врска, ги презентирав моите предлози за акционен план и им посакав среќа и успех на борците“, додаде Кадиров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украински маринец од “Азовстал”: Наскоро ќе паднеме

Украински маринец од опколената челичарница Азовстал во…

Животот се враќа во нормала: Едно училиште…

Во Мариопол започна со работа првото училиште…

Градоначалникот на Мариопол: Насилно се депортирани повеќе…

Градоначалникот на опколениот украински град Мароупол, Вадим…

Пушилин: Платеници од САД, Романија и Канада…

Платеници од САД, Романија и Канада би…

Украина го одби ултиматумот на Русија: Војската…

Украинските сили ќе продолжат да го бранат…