Објавено на:

(Видео) Кадиров напиша и изрецитира песна за Украина: “Демоните на Бандера живи ги запалија нашите во Одеса”

t

Рамзан Кадиров прочита песна за Украина, во која спомна „бандера демони“ кои ги палат „нашите“, „за радосниот Мајдан“ и си го постави прашањето – „Што е уловот“.


Во песната, чие видео рецитирање се појави на Телеграм каналот на шефот на Чеченија, тој се сврте кон Украина во лирски обид да открие кои настани од заедничката историја на двете земји би можеле да доведат до трагедијата. Меѓу другото ја спомена и трагичната судбина на Тарас Булба, хетманот Иван Мазепа и националистот Семјон Петлиура.

„Еве ги демоните Бандера, кои како орда нелуѓе, живи ги запалија нашите луѓе во Одеса за радосниот Мајдан. Еве ги оние што гласаат набрзина со Аусвајс, за жителите на Донбас да имаат целосни шевови. Украина, драга мајко, повикај ги синовите, за денес, како некогаш, повторно да го однесат Киев со нас.Се сеќаваш ли, Украинецу, како одевме рамо до рамо, како пиевме под треперлива свеќа? – праша Кадиров.

„Нашите дедовци“, кои се бореа на фронтовите на Големата патриотска војна и заедно стигнаа до Берлин, „знаеа дека има само една татковина“, се сеќава шефот на Чеченија.
Тој го заврши видео постот со прашање од кое ја започна песната: „Украина, Украина, што е уловот на крајот на краиштата?“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…

Макрон повика Русите да ја напуштат нуклеарната…

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски…

Кулеба: Некои западни земји чекаат Украина да…

Некои западни земји чекаат Украина да се…

Шојгу: Пропадна митот за западното “супер оружје”…

Западниот мит за „супероружје“ е уништен, изјави…