Објавено на:

(Видео) Кенеди Јуниор го шокираше светот: Имаме биолаборатории во Украина бидејќи развиваме биооружје

t

Американската војска ѝ препуштила на владата некои од своите истражувања за биолошко оружје, инсталирани по државниот удар во 2014 година во Киев, тврди во интервју кандидатот за претседател на демократите, Роберт Ф. Кенеди Јуниор.

„Имаме биолаборатории во Украина бидејќи развиваме биооружје“, изјави Кенеди Јуниор за независниот новинар Такер Карлсон во долгиот разговор објавен на X (поранешен Твитер) во понеделникот вечерта. Иако САД ја потпишаа забраната за биооружје во 1970-тите, објасни тој, Патриотскиот закон усвоен по терористичките напади од 11 септември во 2001 година му дозволи на Пентагон да продолжи со истражувањето.

Според Кенеди, програмата за биооружје функционирала под превезот на истражување на „животни науки“, како што се експерименти со функционалност на вируси и други патогени, на крајот надгледувани од д-р Ентони Фаучи, кој го предводел Националниот институт за алергија и заразни Болести помеѓу 1984 и 2022 година.

Модерните биооружја се „застрашувачки работи“, направени со алатки за генетско инженерство како што е CRISPR, рече Кенеди. Кога некои од овие „бубачки“ избегаа од лабораториите во САД, уште во 2014 година, администрацијата на Обама го забрани истражувањето со добивка на функцијата, додаде Кенеди, па Фаучи ги отстапи во странство.

„Многу од нив отидоа во Украина“, му рече Кенеди на Карлсон, додека некои од истражувањата беа преместени во лабораторијата во Вухан, Кина, сомнителната точка на потекло за пандемијата „Ковид-19“. Поголемиот дел од истражувањето беше финансирано од Пентагон, или од УСАИД, што Кенеди го опиша како „пресек на ЦИА“.

САД долго време ги отфрлаа тврдењата за лабораториите за биолошки истражувања во Украина како „руска пропаганда“, додека високата функционерка на Стејт департментот Викторија Нуланд не го потврди нивното постоење на сослушување во Сенатот во 2022 година. Пентагон продолжува да инсистира дека истражувањето не е ниту нелегално, ниту е наменето за воени цели.

Руската војска откри докази дека САД создавале „компоненти за биолошко оружје“ во објекти во Украина, сведочеше генерал-полковник Игор Кирилов пред пратениците во Москва претходно оваа година.

Кенеди, исто така, му рекол на Карлсон дека американската јавност е „лажена“ за украинскиот конфликт, посочувајќи ја улогата на Нуланд во државниот удар во Киев во 2014 година и визијата на Проектот за новиот американски век (PNAC) за проширување на НАТО за да се аргументира дека војната со Москва беше планот на Вашингтон цело време.

Украина „е застапник во, во суштина, на борбата меѓу две суперсили, меѓу Русија и САД“, рече Кенеди. Тој ги обвини САД дека ги саботираат мировните преговори во март 2022 година со тоа што тогашниот британски премиер Борис Џонсон го посети Киев и ѝ кажа на владата на Володимир Зеленски дека Западот нема да ги поддржи.

Како резултат на тоа, Кенеди рече: „350.000 украински деца сега се мртви, а 40-50.000 Руси“.

Кенеди Џуниор е внук на 35-тиот претседател Џон Ф. Кенеди и син на Роберт Кенеди, јавен обвинител на ЏФК кој стана сенатор. И двајцата браќа ќе завршат со атентат – ЏФК во 1963 година и РФК во 1968 година за време на претседателските прелиминарни избори. РФК Џуниор го предизвикува колегата демократ и актуелен претседател Џо Бајден за претседателската номинација на партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не е сѐ во парите: Меси одбил…

Претседателот на Ал Хилал, Анмар Ал Каили…

(Видео) Српските навивачи го скандираа името на…

Српските навивачи пред натпреварот со Англија на…

Груевски го честиташе 34. роденден на партијата:…

Поранешниот претседател и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола…

Такер Карлсон: На Бајден му се ближи…

Американскиот новинар Такер Карлсон ја коментираше здравствената…

Приведен арачиновец баран со потерница поради убиство…

Приведен е арачиновец баран со потерница за…