Објавено на:

(Видео) Кирби: Пелоси има право да го посети Тајван и тоа не ја менува политиката на САД – Кина да не прави конфликт

t

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси има целосно право да го посети Тајван, изјави за медиумите Џон Кирби, а пренесе CBS News.

„Службеникот на Советот за национална безбедност Џон Кирби вели дека спикерот Пелоси „има право да го посети Тајван“ и дека „ништо не се променило“ во политиката на САД кон Тајван.

„Нема причина Пекинг да ја претвори потенцијалната посета, во согласност со долгогодишната политика на САД, во некаков вид криза или конфликт“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Урнебесно: Холандскиот премиер му се извини на…

Премиерот на Холандија му одговори на американскиот…

Естонија купува американски ХИМАРС!

Естонија, земја-членка на НАТО, која граничи со…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…