(Видео) КОАЛИЦИОНИОТ НА МИЦКОСКИ ПОВИКУВА НА СОЗДАВАЊЕ НА “ГОЛЕМА АЛБАНИЈА”: Да ја направиме Македонија албанска држава!

t

Да ја направиме Македонија албанска држава, вели Касами

Градоначалникот на Тетово, Биљал Касами, не пропушти да направи уште еден од неговите ултранационалистички и шовинистички испади. Во видео објавено од “Лајм” Касами вели:

– “Денес овде во Тетово да ги обединиме Косово, Македонија и Прешевската долина. Да о направиме Косово втора албанска држава, а после Косово, зошто да не и Македонија”, вели Касами.

Ова не е прв испад на Касами, претходно тој на собир организиран од него за пречек на косовскиот премиер Албин Курти, на кој собир се вееше знамето на Голема Албанија. Неодамна Касами побара и отстранување на крстот од црковниот имот на Попова Шапка.

Рекција од коалициониот партнер Мицкоски, се уште нема.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк

Претседателот на Владата, Христијан Мицкоски оствари средби…

Врховниот суд на Албанија ја потврди затворската…

Врховниот суд на Албанија во петокот ги…

Изгубено 3-годишно девојче во Неа Флогита, се…

Во познатото туристичко место Неа Флогита, Грција…

Борисов: Со Мицкоски сме „сестри“, но и…

Со партијата на премиерот на Македонија, Христијан…

(Видео) НОВ СКАНДАЛ: „Тирана, Скопје и Приштина„…

УЕФА покрена истрага против Албанската Фудбалска Федерација,…