(Видео) Ковачевски ги соопшти имињата на новите министри

t

Централниот одбор на СДСМ вечерва ги одреди кандидатите за министри во новата влада на мандатарот Димитар Ковачевски.

Ковачевски, во својата изјава на прес конференцијата која се одржа по завршувањето на Централниот одбор, ги соопшти имињата, додавајќи дека утре ќе ги достави до Собранието.

Вицепремиер за борба против корупција – Славица Грковска

Вицепремиер за економски прашање – Фатмир Битиќи

Вицепремиер за европски прашања – Бојан Маричиќ

Министерка за одбрана – Славјанка Петровска

Министер за внатрешни работи – Оливер Спасовски

Министер за правда – Никола Тупанчевски

Министер за земјоделство – Љупчо Николовски

Министерка за труд и социјална политика – Јована Тренчевска

Министерка за култура – Бисера Костадиновска Стојчевска

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Мицкоски е слаб и исплашен од…

Два дена Христијан Мицкоски молчи и не…

СДСМ: На кои домашни и странски политичари…

Ос СДСМ денеска излегоа с нови обвинувања…

(Видео) Спасовски: Мое Куманово е бастионот на…

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на…

Богоев: СДСМ инвестира во рамномерен развој –…

СДСМ како централна и како локална власт…

Лукаревска од Липково: Очекуваме економски раст и…

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска денеска…