(Видео) Кога тенкот се движи и пивото има став мирно – Како Германиците ги тестирале тенковите „Леопард I“

t

Германија за прв пат започна со производство на својот тенк „Леопард I“ во раните седумдесетти години на дваесеттиот век.

Само неколку години подоцна, првите испораки започнаа низ Европа поради Студената војна меѓу Западот и Источниот блок. Со текот на времето беше дизајниран и произведен „Леопард II“, кој стана многу популарен меѓу земјите членки на НАТО алијансата. Германија неодамна се договори со Украина да испорача 178 тенкови Леопард I.
Германската армија на необичен, но оригинален начин го тестирала тенкот „Леопард I“ уште во далечната 1986 година, пишува “taskandpurpose”.

Тенкот се движи низ ридест и каллив терен, а пред да започне тестот, еден војник стави полна половина литар кригла пиво врз топот. Тестот започна, тенкот почна да брза, но криглата за пиво не мрда. На овој начин германската армија сакаше да ја покаже стабилноста на тенкот во симулацијата на најтешките можни услови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски: За идентитетот и јазикот нема…

За идентитетот и јазикот нема со никого…

Хоспитализирани уште девет лица со голема кашлица,…

Пријавени се 50 нови случаи на голема…

Новак Ѓоковиќ проговори за Данка: „Нѐ соедини…

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, сподели…

Уапсен е и братот на еден од…

Последните информации од Вишото обвинителство во Зајечар…

Апел за помош: Да ѝ помогнеме на…

Да помогнеме на Христина Митревска да собере…