Објавено на:

(Видео) Колона без крај: Руската војска влегува во Харков

t

Руската армија утринава го гранатираше Харков, втор по големина град во Украина. Украинците обвинуваат дека се употребува тешко вооружување против цивили.

„Изутринава беше нападнат централниот плоштад во нашиот град и седиштето на управата на Харков“, изјави гувернерот на тој регион, Олег Синегубов во видео на Телеграм. Тој објави снимки од експлозијата и додаде: „Руските окупатори и натаму употребуваат тешко вооружување против цивилното население.“ Синегубов ја обвини Русија за воени злосторства.

Според руската страна во центарот на Харков се наоѓало седиштето на нацистичкиот батаљон Азов и токму нивното седиште било мета на нападот.

Сега украинските жители кои го напуштаат градот објавија видео од руска колона на воена опрема која „нема крај“.

Погледнете како изгледа ситуацијата во Харков пред малку.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…