Објавено на:

(Видео) Лавров: Демократиите во САД/ЕУ повеќе личат на диктатура

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на прес-конференција за српските медиуми во понеделникот ја критикуваше ЕУ и западните вредности, тврдејќи дека демократиите во САД/ЕУ се всушност „еклатантна автократија“, сугерирајќи дека зборот диктатура би бил посоодветна.

„Треба да се почитуваме едни со други наместо да ги наметнуваме нашите сопствени вредности“, продолжи Лавров, повикувајќи се на наметнувањето на неолиберализмот од страна на Западот. „Тие сега се обидуваат да ги потиснат цивилизациите кои се развиваат илјадници години.

Тој ја доведе во прашање „неспособноста на Европа да ја игра улогата на посредник“, повикувајќи се на сè уште неисполнетите ветувања во врска со договорите од 2013 година за создавање српски општини на Косово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Илон Маск се пишамни: Повторно сака да…

Илон Маск му понуди на Twitter повторно…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…

(Видео) Ковачевски: Му објаснив на Мицкоски какви…

Денес имавме средба со пртседателот и тимот…

Кичевскиот градоначалник ги критикува СДСМ и ДУИ:…

Покрај низата високи партиски членово и екс-функционери,…