(Видео) Левица ќе поднесе претставка против Џафери до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

t

Политичката партија Левица ќе поднесе претставка до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, истакна денеска на собраниската седница за пратенички прашања лидерот на Левица, Димитар Апасиев.

– „Милион пати досега сме кажале дека редоследот за пратенички прашања е неправичен и заради тоа, против Џафери и Собранието ќе поднесеме Претставка до Антидискриминаторска Комисија. Ова е класична политичка дискриминација!

Ефективното право за поставување усни пратенички прашања од страна на пратениците на Левица во пола од мандатот е СКРАТЕН – поради тоа што секогаш нѐ ставате осми или деветти.

Џафери вика „ДПМНЕ има 22 пати повеќе пратеници од вас?!” Па, и Калифорнија има 66 пати повеќе население од Алјаска, ама и двете држави имаат по двајца сенатори. Тоа е ПАРИТЕТНА основа и Деловникот тоа Ви го кажува. И другата финта која ни ја правите, само четирите најголеми партии до 13 часот да постават прашање и да ве има во вести, тоа ли ви е вас?!

Нашето право на пратеничко прашање стигнува во 22 часот, а седницата завршува во 18 часот. И како е тоа правично?!” – вели Апасиев.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По барање на Левица, МОН ги одзеде…

Секој ученик заслужува безбедна образовна средина. Драматичните…

Апасиев бара одложување на лидерската средба! Утре…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, предмалку на…

(Фото) Европратеникот од Ирска, Мик Волас: Левица…

Познатиот европратеник од Ирска Мик Волас кој…

Левица: Касами повика на рушење на уставниот…

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…