(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се темите на разговор!

t

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и измена на изборниот законик се главните теми!

Премиерот Ковачевски денеска на заедничката прес-конференција со шефот на европската дипломатија Жозеп Борел, истакна дека во понеделник ќе се одржи лидерска средба со лидерите на парламентарните партии на кои ќе се зборува на прашања за измена на изборниот законик, датумот за одржување на претседателските и парламентарните избори и евроинтеграциата на Македонија.

– Ние се соласуваме дека европската интеграција мора да проголжи, нашите граѓани заслужуваат подобра иднина, подобар животен стандард, македонските граѓани да живеат во ЕУ, но не во друга држава туку во Македонија, Граѓаните не заслужуваат изолација.

Членството во ЕУ нема алтернатива, а дали ќе бидеме таму набрзо зависи од сите нас.

Утре ќе биде испратена покана за лидерска средба до сите претседатели на парламенратни политички партии и на истата ќе разговараме за евроинтеграцијата на Македонија, измените на изборниот законик и претседателските и парламнетарните избори, истакна премиерот Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Ќе има ли средба Блинкен-Лавров во Скопје?

Американската страна не побарала средба меѓу рускиот…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Десничарската партија на Герт Вилдерс победи на…

Партијата за слобода на Герт Вилдерс повеќе…