Објавено на:

(Видео) Македонец се раѓа: Шампионот во УФЦ, направи пунети пиперки, шопска и колбаси – Видеото заврши со песна од Војо Стојановски

t

Александар Волкановски е Македонец од Австралија шампион во мешани боречки вештини, моментално настапува за Ultimate Fighting Championship (UFC), каде што е актуелен шампион во перо категорија на UFC.

Волкановски е и поранешен шампион во перо категорија на Австралија во боречки шампионат (AFC). Пред неговото деби во УФЦ, Волкановски се натпреваруваше како професионален боксер до 2015 година.

Неговиот татко е по потекло од село Беранци во близина на Могила додека неговата мајка е по потекло од Егејска Македонија.

Волкановски ја негува македонската традиција и редовно се фотографира со сонцето од Кутлеш.

Во своето најново видео тој готви традиционална македонска храна, шампионот во УФЦ, направи пунети пиперки, шопска и колбаси погледнете како го негува македонското наследство.

Видеото заврши со песна од Војо Стојановски, „Свадба е голема“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски најави намалување на цените на храната!

 Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски…

Ковачевски најави НАМАЛУВАЊЕ на цените на основните…

Намалување од најмалку 10 отсто на цените…

Што ти било Европа – БНТ: Бугарите…

Со укинувањето на рестрикциите поради коронавирусот, голем…

До каде дојде Европо? Луѓето прескокнуваат оброци…

Околу 71 процент од потрошувачите на ЕУ…

Мрш бе таму, профитери ратни капиталистички! Апасиев…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, на Фејсбук…