Објавено на:

(Видео) Македонец фатен со 21 килограм амфетамин во Бугарија, одреден му е притвор

t

Државјанин на Македонија е приведен поради сомнение дека шверцувал поголема количина дрога преку граничниот премин Гуешево со соседна Бугарија.

На 3 јуни, околу 19 часот и 45 минути, на излезната рута, службеници од Одделението за борба против трговија со дрога при Агенцијата „Царина“ пренасочиле автомобил со странски регистарски таблички за детален царински преглед. Во моторниот простор на возилото биле пронајдени 18 пакетчиња со бела кристална материја. На теренски тест, содржината реагирала на амфетамин. Неговата вкупна тежина е 21 килограм, додаваат од обвинителството.

За случајот е поведена предистражна постапка.

41-годишниот државјанин на Македонија со указ на обвинител од Окружното обвинителство – Ќустендил е приведен како обвинет.

На обвинетиот со уредба на обвинителот му е одреден притвор до 72 часа. Пред судот е пред поднесување барање за определување мерка притвор „под услов“ против него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

На Ќафасан приведен Србин баран од Интерпол!

На граничниот премин Ќафасан приведен е српски…

Македонски државјанин уапсен во Драч

Полицајците на плажата во Драч го уапсија…

Реприза: Бугарија повторно не може да состави…

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни…