(Видео) Мециновиќ: Ние сме за протекционистичка економија, мора да се постават услови за странските инвеститори

t

Левица е за протекционистичка економија, вели во гостување во „Тешки муабети“ портпаролот и пратеник на Левица, Амар Мециновиќ.

– Многу е поекономски исплатливо Македонија да ги отвори тие работни места, отколку да зависи од странските инвестиции. Ние не сме против странски инвестиции, но мора да се регулираат, вели Мециновиќ.

Ние ги либералиизравме условите за странските инвестиции и моментално сме во трка до дното. Мора да седнеме на маса со нашите соседи и да договориме усчлови, да имаме заедничко економско дејствување и можеби дури и заедничка даночна унија. Многу е позитивно соработувањето меѓу земјите од регионот, а нашите елити одработуваат за странски центри кои не сакаат соработка на Балканот, вели Мециновиќ.

– Ние имавме јавни капацитети кои еа приватизирани, ти имал правен механизам како да конфискваш или да вратиш нешто. Кога е странец се пакува и крај, нема што да им се земе, вели Мециновиќ.

Целата епизода гледајте ја во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Омразата, бализмот и вандализмот не водат кон…

Знамето на Република Македонија - запалено од…

Најавените инвестиции во енергетиката: ветар во едрата…

Уште не седнат во фотелјата, следејќи го…

Левица: Со дозвола на Пецаков (не)познати изведувачи…

Несанкционираното самоволие на неколку локални моќници и…

Невработеноста во првото тримесечје годинава е 12,9%

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото…

Дали режимот почна уште пред да се…

Типот на работење на Талат Џафери вие…