(Видео) „Името не го враќаме“: Мицкоски и Димитров најдобри другари?

t

Деновиве се случила средба меѓу Никола Димитров и Христијан Мицкоски, а истата се случила откако Димитров претходнно најави дека ќе се враќа во политиката, а деновиве се пожали дека не го поканиле на Преспа Форумот.

На фотографијата се гледа дека Мицкоски зборува со Димитров, додека во позадина се гледаат Владимир Нелоски и Илија Димовски.

– Зошто партијата на Мицкоски не спомнува ништо за Преспанскиот договор, пратениците беа предавници, па сега тоа е реалност. Македонија нема опозиција, Македонците немаат организиран политички субјект опозиционен, вели Петровски.

Цел на напад на трите страни, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, се Инфомакс, Левица, Стевче, Данела, додава уредникот на Инфомакс, Александар Митовски.

Димитров претходно најави дека се враќа во политиката. Балкански центар за конструктивни политики Солуција e името на новото политичко движење или новата невладина организација на поранешниот шеф на дипломатијата а потоа и вицепремиер за европски прашања.

Тој во телевизиско гостување претходно истакна:

„Сум работел со речиси сите и со сите сум се разишол. И мислам дека е тоа здраво оти човек кога верува дека се фатиле кривини и дека не се оди по вистинскиот пат, многу е поздраво да се држи до своето убедување и до својата совест отколку да вика магарето лета. Оти од викање лета ли магарето, лета магарето, стигнавме до ова дереџе. Јас во блиска иднина ќе ѝ обзнанам на јавноста во каква форма ќе делувам. Да видиме колку граѓани има што сакаат во оваа држава да има ред и колку граѓани има што сакаат законот, системот да важи на целата територија и да биде еднаков кон секој граѓанин“, изјави за ТВ21 Никола Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк

Претседателот на Владата, Христијан Мицкоски оствари средби…

Борисов: Со Мицкоски сме „сестри“, но и…

Со партијата на премиерот на Македонија, Христијан…

Агелер: Воодушевена сум што Мицкоски ќе користи…

Откако мандатарот Христијан Мицкоски изјави дека заклетвата…

ДОБРА ВЕСТ! Младиот Никола ја победи болеста!

Во објава на својата официјална страна на…

ВМРО доби поддршка за реорганизацијата од Ахмети,…

Зијадин Села и неговите пратеници, кои се…