Објавено на:

(Видео) Моди леташе со борбени авиони произведени во Индија

t

Премиерот го постави домашното производство на оружје како основна цел.

Индискиот премиер Нарендра Моди во саботата се леташе со домородниот лесен борбен авион Техас, кој требаше да го замени советскиот дизајн МиГ-21 во индиските воздухопловни сили.

Моди се качи на варијанта на обучувач со две седишта на Tejas во јужниот град Бенгалуру, додека ја разгледуваше работата на одбранбената компанија Hindustan Aeronautics Limited (HAL) во нејзината производствена база.

Пишувајќи на X (поранешен Твитер), Моди го опиша летот како „неверојатно збогатувачки, значително ја зајакнува мојата доверба во домородните способности на нашата земја и оставајќи ме со обновено чувство на гордост и оптимизам за нашиот национален потенцијал“.

Повеќенаменските ловци Tejas треба да ја заменат застарената индиска флота МиГ-21, кои беа столбот на воздухопловните сили со децении.

Заедно со развојот на ловците Tejas Mark 1 и Mark 2, се работи и на изградба на ловец од петта генерација што ќе биде ривал на американскиот F-35, наречен HAL Advanced Medium Combat Aircraft (AMCA).

Премиерот Моди постави автохтоно производство на оружје една од основните цели на неговата администрација. Индискиот совет за набавка на одбрана во септември одобри девет предлози за купување опрема во вкупна вредност од 450 милијарди рупии (5,41 милијарди долари) од домашни производители. Пакетот вклучуваше купување на 12 борбени авиони Сухој Су-30 МКИ од руски дизајн што ќе ги произведува ХАЛ. Во моментов, Индија е најголемиот увозник на оружје во светот и 54% од своето оружје и воена опрема го добива од Русија.

Според извештајот на The Hindustan Times, HAL исто така треба да започне со работа на заедничко дизајнирање и развој на хеликоптерски мотори со француската компанија Safran и преговара за договор за заедничко производство на мотори за борбени авиони со американската фирма GE Aerospace.

Во наредните денови, компанијата најверојатно ќе обезбеди дополнителни договори, бидејќи Њу Делхи се обидува да купи повеќе борбени авиони и лесни борбени хеликоптери и да ја надгради својата постоечка флота од повеќенаменски авиони Сухој-30.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Предложен притвор за недозволено држење оружје и…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Ученик од основно училиште во Загреб составил…

Ученик во основно училиште во Загреб составил…

Полицаец доби кривична пријава за неовластено изработување,…

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица…

Зеленски се лути: Западот има оружје, ама…

Доцнењето на Западот со испораката на оружје…